Czym powinna odznaczać się bezpieczna instalacja elektryczna?

Projektując instalację elektryczną, należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii, związanych z jej bezpieczeństwem. Wiele osób, szczególnie początkujących, skupia się bowiem na rozmieszczeniu wyłączników i natynkowych gniazd, bagatelizując odpowiedni dobór elementów zabezpieczających. To duży błąd, ponieważ nawet najbardziej złożone instalacje są w dalszym ciągu narażone na poważne uszkodzenia, spowodowane przeciążeniami czy też zwarciami. Wybierając wyposażenie instalacji, powinniśmy więc przyjrzeć się jej najważniejszym elementom, takim jak wyłączniki nadprądowe lub rozłączniki izolacyjne. W niniejszym artykule przybliżymy temat tych niezwykle przydatnych urządzeń.

Rozłączniki awaryjne

Podstawową formą ochrony są tu rozłączniki izolacyjne, zapobiegające uszkodzeniom, spowodowanym zwarciami oraz przeciążeniami. Urządzenia te przewodzą tymczasowo prąd zarówno podczas awarii, jak i w warunkach znamionowych. Odpowiadają one również za zapewnienie izolacji obwodu elektrycznego, gwarantując tym samym bezpieczne warunki pracy dla wszystkich wykorzystywanych przez nas sprzętów. Na rynku dostępne są też modele, wyposażone w zaawansowane technologie. Przykładem jest tu chociażby seria Acti 9, opracowana przez renomowaną markę Schneider Electric. Urządzenia te odznaczają się wysokim poziomem bezpieczeństwa, oferując chociażby możliwość zabezpieczenia głównego mechanizmu kłódką czy też izolację klasy II.

Osprzęty naścienne

Wybierając gniazda natynkowe, należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce, w którym mają być one zainstalowane. Domowe salony i biura wymagają bowiem znacznie mniejszego poziomu szczelności, niż łazienki lub pomieszczenia produkcyjne. Nieszczelny osprzęt może doprowadzić nie tylko do poważnych awarii, ale również groźnych wypadków, nierzadko ze skutkiem śmiertelnym. Z tego też powodu, w pomieszczeniach o skrajnych warunkach lub pokojach, w których mogą przebywać małe dzieci, powinny znaleźć się specjalistyczne gniazda, wyposażone w ochronne przesłony. Nie bez znaczenia jest tu również certyfikat IP, udowadniający, że obudowa osprzętu jest odporna na zakurzenie oraz zachlapanie wodą. Tylko wtedy uzyskamy bowiem gwarancję, że elementy instalacji zostały odpowiednio zabezpieczone przed wszelkimi usterkami, zaś sam budynek jest bezpieczny zarówno dla osób, jak i sprzętów.

You Might Also Like

Back to top