Dlaczego automatyzacja rutynowych procesów się opłaca?

Dlaczego automatyzacja rutynowych procesów się opłaca?

Biznes Kompendium Przemysł Urządzenia Elektryczne

Automatyzacja procesów to procedura, do której coraz częściej zachęcają nas światowi eksperci. Trudno jest się temu zresztą dziwić – rozwiązania, oparte na sztucznej inteligencji oraz możliwości prostego programowania urządzeń niosą ze sobą prawdziwy ogrom zalet. Mowa tu chociażby o mniejszym zużyciu energii, usprawnionym zarządzaniu firmowymi zasobami oraz zwiększeniu dziennych przychodów. Oprócz korzyści stricte biznesowych, automatyczne procesy odznaczają się także ekologią, pozwalając na ograniczenie emisji dwutlenku węgla przez zakłady z nich korzystające. W niniejszym artykule opowiemy, dlaczego automatyzacja rozdzielnic podtynkowych i maszyn produkcyjnych jest naprawdę warta rozważenia.

Cyfrowe środowisko

Jednym z głównych założeń automatyzacji jest ograniczenie rozproszonych punktów zarządzania. Współczesny biznes wymusza bowiem na nas błyskawiczne reakcje w każdej sytuacji, jeżeli zależy nam na zachowaniu konkurencyjności. Z tego też powodu, przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na bogate platformy, jak chociażby EcoStruxure firmy Schneider Electric. Architektura tego typu technologii pozwala nam na prostą integrację wszystkich wydziałów i urządzeń w jednym, cyfrowym środowisku. Przykładem są tu chociażby rozdzielnice podtynkowe Smart Panel, informujące użytkowników o obecności miejsc nieefektywnych lub przeciążeń, wykorzystując w tym celu proste komunikaty.

Automatyzacja procesów to także znaczne przyspieszenie prac, dzięki możliwości błyskawicznej komunikacji między wydziałami. Obsługa transportów, nawet w trybie zdalnym, ulega tu więc zauważalnemu przyspieszeniu. Inteligentne urządzenia samodzielnie poinformują nas o awariach w indywidualnych układach, eliminując tym samym konieczność mozolnego kontrolowania stanu każdej z maszyn, w celu znalezienia usterki. Możliwość dostosowania tempa pracy robotów produkcyjnych do aktualnych potrzeb pozwala przy tym na zmniejszenie dziennego zużycia energii. Systemy zintegrowane są przy tym niezwykle bezpieczne – wykorzystano w nich bowiem szereg praktycznych funkcji, zapobiegających sabotażom oraz przejęciu poufnych informacji przez osoby nieupoważnione. Obsługa interfejsów jest bardzo prosta i intuicyjna, nie wymagając od pracowników kończenia długich szkoleń.