Modernizacja instalacji elektrycznej – dlaczego się opłaca?

Instalacja elektryczna, szczególnie w budynku przemysłowym, wymaga regularnych modyfikacji. Czasem obejmują one po prostu instalację nowych urządzeń, zaś w skrajnych przypadkach – wymianę całej instalacji. Te drugie przypadki dotyczą w szczególności obiektów starszych, których wydajność energetyczna często nie jest w stanie nadążyć za postępem technologicznym. Bezpieczniki nadprądowe coraz częściej informują nas wówczas o przeciążeniach, zaś funkcjonowanie zakładu zaburzają ciągłe awarie, uniemożliwiające pracownikom pełnienie swoich obowiązków. Jest to najlepszy sygnał do przeprowadzenia gruntownej modernizacji, wprowadzającej chociażby rozbudowaną aparaturę modułową. I chociaż koszty nowego sprzętu mogą początkowo wydawać się bardzo wysokie, już po niedługim czasie zauważymy liczne zalety, związane z jego implementacją.

Mniejsze opłaty za energię

Jednym z najczęstszych pojęć, przytaczanych podczas modernizacji instalacji elektrycznej, jest kompensacja mocy biernej. Polega ona na wykryciu źródła energii biernej, pulsującej między źródłem a odbiornikiem. I chociaż jej powstawanie jest procesem w stu procentach normalnym, tak nadmiar mocy biernej sprawi, że opłaty za energię ulegają zwiększeniu, pomimo braku zwiększenia intensywności zużycia prądu. Wykorzystując baterie kondensatorów, użytkownik jest w stanie zmniejszyć koszt rachunków za energię, obniżyć nadmiar poboru mocy biernej oraz ustabilizować pracę systemu elektroenergetycznego. Wybierając więc nowe bezpieczniki nadprądowe i pozostałe sprzęty, zastanówmy się, czy i nasz zakład może zyskać na kompensacji.

Spójność sprzętów

Aparatura modułowa to niezwykle przydatne rozwiązanie, zastępujące korzystanie ze sprzętów, pochodzących od różnych marek. Spójne systemy pozwalają na lepszy przesył informacji, wykorzystując w tym celu protokoły sterowania, jak chociażby popularny Modbus. Do najskuteczniejszych sprzętów modułowych należy tu seria Acti 9 marki Schneider Electric, obejmująca sygnalizatory, ograniczniki przepięć czy też wyłączniki różnicowoprądowe. Dzięki obecności technologii VisiSafe, urządzenia te zapewniają użytkownikom bezpieczną obsługę. W połączeniu z kompensacją mocy biernej, pozwalają one na usprawnienie funkcjonowania zakładu, a także zmniejszenie opłat za energię, co przekłada się na stopniowy zwrot kosztów ich zakupu.

You Might Also Like

Back to top